Górnicy wszędzie na świecie są szczególnie podatni na zakażenie koronawirusem, bo takie mają warunki pracy. Dlatego w kilku krajach kopalnie zamknięto prewencyjnie już w marcu. Polskiemu rządowi zabrakło odwagi i wyobraźni.
Czytaj więcejBIEŻĄCE INFORMACJE
Górnicy wszędzie na świecie są szczególnie podatni na zakażenie koronawirusem, bo takie mają warunki pracy. Dlatego w kilku krajach kopalnie zamknięto prewencyjnie już w marcu. Polskiemu rządowi zabrakło odwagi i wyobraźni.
Czytaj więcejW samej Jastrzębskiej Spółce Węglowej ponad 2770 górników jest zarażonych koronawirusem. Jacek Sasin, szef resortu aktywów państwowych i Łukasz Szumowski, minister zdrowia, poinformowali o konieczności wyłączenia kopalni ze stwierdzonymi zakażeniami.
Czytaj więcejTo dobrze, że pieniądze na wsparcie transformacji regionów górniczych będą pochodziły z Unii Europejskiej. Trzeba je dobrze zagospodarować, będą z pewnością potrzebne na przekwalifikowania, czy też wsparcie przedsięwzięć związanych z przeobrażeniami gospodarki...
Czytaj więcejW czwartek, po raz pierwszy od kilkunastu dni, nie odnotowano znaczącego przyrostu potwierdzonych przypadków koronawirusa wśród górników - wynika z danych spółek węglowych. Dotąd potwierdzono w sumie 3093 zachorowania, wobec 3058 raportowanych dobę wcześniej.
Czytaj więcejW czwartek, po raz pierwszy od kilkunastu dni, nie odnotowano znaczącego przyrostu potwierdzonych przypadków koronawirusa wśród górników - wynika z danych spółek węglowych. Dotąd potwierdzono w sumie 3093 zachorowania, wobec 3058 raportowanych dobę wcześniej.
Czytaj więcejOW kwietniu 2020 zużycie energii elektrycznej w Polsce było o 9,76 proc. mniejsze niż rok wcześniej, a krajowa produkcja energii elektrycznej była o 11,55 proc. mniejsza niż w kwietniu 2019. W minionym miesiącu saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną było dodatnie...
Czytaj więcejW górnictwie coraz więcej obaw i coraz większa nerwowość. Branża była w trudnej sytuacji jeszcze przed pandemią koronawirusa, a ta spotęgowała problemy...
Czytaj więcejOgraniczenie albo zawieszenie działalności wielu zakładów w związku z pandemią koronawirusa sprawiło, że drastycznie spadło zapotrzebowanie na energię elektryczną. To oznacza, że zmniejszył się również popyt na węgiel. Rzeczywiście tak jest w przypadku węgla energetycznego...
Czytaj więcej23 kwietnia centrale związkowe z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) przyjęły stanowisko dotyczące działań antykryzysowych w spółce. Związkowcy zaznaczyli, że załogi kopalń są gotowe do wyrzeczeń pod warunkiem przedstawienia do 4 maja planu naprawczego dla spółki, który da nadzieje na jej dalsze funkcjonowanie
Czytaj więcejWe wtorek, 21 kwietnia, odbyło się spotkanie liderów związkowych z Polskiej Grupy Górniczej z wicepremierem Jackiem Sasinem oraz prezesem Tomaszem Rogalą. Rozmowy dotyczyły wdrożenia programu ratunkowego dla spółki. Jak zdradził jeden z uczestników rozmów przedstawioną alternatywą jest ogłoszenie upadłość spółki.
Czytaj więcejRząd pana premiera Morawieckiego domaga się od związków zawodowych, by te wzięły "na siebie" współodpowiedzialność za drastyczne obniżenie wysokości wynagrodzeń pracowników Polskiej Grupy Górniczej w związku z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa, ale nie ma nic przeciwko temu...
Czytaj więcejGórnicza Solidarność domaga się podjęcia "natychmiastowych działań ratunkowych, które pozwolą przetrwać polskiemu sektorowi paliwowo-energetycznemu". Związek apeluje też, by z obecnej trudnej sytuacji nie tworzyć "wygodnego parawanu, za którym nastąpi cicha likwidacja większości śląskich kopalń".
Czytaj więcejJuż za chwilę fundusze z tarczy antykryzysowej mogą dofinansować polskie górnictwo: PGG planuje skorzystać z dopłat do wynagrodzeń pracowników. Sęk w tym, że polski węgiel był w sporych tarapatach już na długo przed wybuchem epidemii.
Czytaj więcejPandemia koronawirusa uderza w różne dziedziny gospodarki, w tym także w producentów węgla. W USA spółki węglowe ograniczają wydobycie...
Czytaj więcejInwazja potwornego mikroba spowoduje, że państwa wpompują miliardy euro w gospodarkę. Ale w jakie konkretnie branże i czy w Polsce musi to być górnictwo?
Czytaj więcej: Idąc w ślad środków przedsięwziętych przez Jastrzębską Spółkę Węglową, również pozostałe górnicze firmy zmienią organizację pracy, m.in. ograniczając ilość zmian i zmniejszając...
Czytaj więcejAgencja Rozwoju Przemysłu odnotowała spadek cen polskiego węgla kamiennego dla energetyki w lutym br. o 2,4 proc. wobec stycznia, a ceny dla ciepłownictwa były wyższe o 5,8 proc.
Czytaj więcejRosnący import węgla kamiennego do Polski oraz skrócenie okresu eksploatacji kopalni odkrywkowych wymaga podjęcia zdecydowanych działań w trosce o bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Czytaj więcejSilesian Coal International Group of Companies (Silesian Coal) otrzymała branżowe wsparcie w swoich staraniach o uzyskanie koncesji na wydobycie węgla kamiennego w złożu „Żory-Suszec 1”.
Czytaj więcejProf. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektromechaniki Politechniki Łódzkiej zapowiedzi Roberta Biedronia, lidera politycznego, w sprawie likwidacji kopalń w ciągu najbliższych 16 lat i rezygnacji z węgla w energetyce, uważa za naiwne i niemożliwe do zrealizowania.
Czytaj więcej- Zamykanie polskich kopalń niczego nie zmniejszy w emisjach z energetyki, bo ona jest, jaka jest, czyli wybudowana została dla surowca, jakim jest węgiel. I będzie spalała węgiel z importu - powiedział w porannej audycji Radia Piekary w czwartek, 7 lutego, Jerzy Markowski, ekspert górniczy, były wiceminister przemysłu.
Czytaj więcejAustralia’s resources exports delivered a record $248 billion in revenue in 2018, according to Australian Bureau of Statistics (ABS) data.
Czytaj więcejCAPE TOWN (miningweekly.com) – Despite a move to renewable energy, particularly in Europe, demand for coal globally soared in 2018, led by low calorific value (CV) coal demand.
Czytaj więcejZ okazji Barbórki, Spółka Silesian Coal International Group of Companies SA otrzymała życzenia od Prezydent Piekar-Śląskich. Bardzo dziękuję i Panie Prezydent oraz wszystkim Górnikom również życzymy: Szczęść Boże!
Czytaj więcejJesteśmy laureatami XIII Edycji Konkursu Zielony Laur!
Czytaj więcejBędzie ona przebiegała przede wszystkim w obszarach badawczym, edukacyjnym i kadrowym.
Czytaj więcejZgodnie z informacjami Dziennika Gazeta Prawna, niemiecka firma HMS Bergbau wznowiła 4 lipca starania o decyzję środowiskową dla kopalni Orzesze.
Agencja będzie kluczowym elementem w tworzonym systemie Polityki Surowcowej Państwa - mówił w Gdańsku Główny Geolog Kraju, Mariusz Orion Jędrysek.
Import węgla w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2018 roku był prawie dwukrotnie wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i osiągnął rekordowy poziom - zwraca uwagę "Rzeczpospolita".
Polska chce utrzymać wysoki udział węgla w miksie energetycznym, ale będzie miała z tym coraz większy kłopot. O czym świadczy między innymi najnowszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Na rynku spot przełom kwietnia i maja 2018 roku oznaczał w przypadku cen węgla koksowego w Australii znaczną niestałość.
- Eksportu węgla z Polski prawie się nie uświadczy, choć ceny surowca na rynku są dość wysokie. Cała nasza produkcja węgla może być konsumowana na rynku krajowym.
Nie dotrzymamy celów klimatycznych na 2020 rok, które sami sobie wyznaczyliśmy - oświadczyła niemiecka minister środowiska Svenja Schulze.
Czytaj więcejJak to będzie wyglądało
Pokłady Przyszłości – Projekt Górniczy „Orzesze” to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów inwestycyjnych w polskim górnictwie.
Celem inwestycji jest wydobycie węgla ze złoża “Żory-Suszec 1” w Orzeszu bez konieczności budowy nowej kopalni, a poprzez udostępnienie złóż od strony istniejącej kopalni. Projekt jest wynikiem strategii Inwestora, która zakłada zaangażowanie prywatnych inwestorów w sektorze górnictwa węglowego we współpracy z podmiotami publicznymi, ale bez planów kupna istniejących kopalni. Inwestycja zakłada optymalne wykorzystanie najnowocześniejszych dostępnych technologii oraz maksymalną automatyzację zapewniającą wysoką wydajność pracy.
Więcej informacji